SKĄD MAM WIEDZIEĆ KIM JEST MÓJ KLIENT?

SKĄD MAM WIEDZIEĆ KIM JEST MÓJ KLIENT?

Ruszasz ze swoim biznesem, wiesz że masz dobry produkt/usługę, a oni nie kupują. Tutaj pojawiają się frustracje, niezadowolenie i wiele innych, negatywnych odczuć.

Na szczęście pomaga w tym narzędzie , które nazywa się persona klienta.

Persona klienta to taki Twój idealny, wirtualny klient. Ja często mówię na to awatar klienta. Chodzi o to, abyś pomyślał kto nim jest. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób układać swój plan działania marketingowo – promocyjnych.

 

Aby przygotować personę musisz wziąć pod uwagę:

Dane demograficzne. Kim jest Twój odbiorca? Wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy wykształcenie pozwalają lepiej dopasować informacje. Inaczej piszesz do pięćdziesięcioletniej kobiety z małego miasta, inaczej do pięćdziesięcioletniego profesora na uniwersytecie. A musisz wybrać jedną wersję. Nie można być „dla wszystkich”.

Praca. Czym się zajmuje? Nazwa stanowiska, zakres obowiązków, wielkość firmy, branża… Wszystkie te rzeczy są wstępem do dalszych, głębszych pytań.

Przyzwyczajenia. Jak wygląda jego lub jej typowy dzień? O której się budzi, czy i co czyta do śniadania, w jaki sposób dostaje się do pracy, czym się zajmuje w czasie wolnym. Ta część pozwoli na zdefiniowanie idealnych punktów styczności z marką. Jeśli Twój odbiorca jeździ pół godziny metrem do pracy, możesz mu nagrać półgodzinny odcinek audio lub podać dłuższy tekst do czytania na telefonie…

Ból. Jakie problemy możesz pomóc mu rozwiązać? Skup się na tym jakie ma problemy i jak Twój produkt, czy usługa może je rozwiązać. I właśnie tak będziesz się z nim komunikował.

Wartości. Co ceni i jakie ma ambicje? Ten sam produkt można kupić, żeby zabłysnąć przed szefem i żeby mieć w pracy święty spokój. Jeśli zidentyfikujesz „marchewkę”, będzie Ci dużo łatwiej.

Strach. Czego się obawiają? Drugą stroną równania jest „kij”. Jeśli chcesz go skłonić do akcji, obawa jest świetnym motywatorem. Czego boi się Twój klient? Który ze strachów jest największy?

 

Close Menu
×
×

Koszyk