RABAT, CZY GRATIS?

RABAT, CZY GRATIS?

Ludzie nauczeni są dostawiania poza zakupem dodatkowej wartości w postaci rabatów oraz gratisów. Bardzo często szczególnie przedsiębiorcy na początku drogi starają się przekonać do swoich produktów, czy usług rabatem. Skupimy się dziś na tym jak działają rabaty, a jak gratisy.

 

RABAT

Rabat to nic innego jak obniżanie swojej ceny wyjściowej. Zakładając, że jesteś na początku drogi jako przedsiębiorca od samego początku przyzwyczajasz, że dajesz niższą cenę. Na początku też zwykle masz więcej czasu, więc dostarczasz dużo większą jakość. W pewnym momencie dochodzisz do miejsca, w którym masz wystarczającą ilość klientów. Chcesz przestać dawać rabat i okazuje się, że część klientów przestaje kupować. Nie masz już tak dużo czasu więc twoja jakość nie jest już tak nieskazitelna. I tracisz kolejną część klientów. Tutaj następuje zwykle brak zrozumienia dlaczego tak się stało. Otóż od początku klient był uczony płaceniem niższej ceny niż wyceniłeś swój produkt czy usługę.

Rabaty działają świetnie wtedy kiedy np. z powodu terminu ważności chcesz się pozbyć towaru, kiedy wchodzi nowy model na rynek i chcesz pozbyć się starych, kiedy czyścisz magazyn ze staroci. Wtedy, kiedy zależy Ci na czasie korzystasz z rabatu. Jednak nie korzystasz z niego, wtedy gdy chcesz przekonać klienta do zakupu właśnie u ciebie.

 

 

GRATIS

 

Gratis działa zdecydowanie lepiej. Wyobraź sobie, że jesteś na początku budowania firmy. Tak samo jak w przypadku rabatu. Jednak tutaj od początku klient płaci cenę właściwą, ale dostaje dodatkowo gratis. Zdecydowanie prościej odzwyczaić klienta od gratisu, niż rabatu. Ponadto gratisy można zmieniać, mogą pojawiać się okresowo. Jednak niezbyt często, aby ludzie nie czekali na ich pojawienie się. Gratisem też może być np. twoja półgodzinna konsultacja.

 

Gratisy powinny być użyteczne. Nie chodzi tutaj o byle jaki długopis. Ale o gratis, który będzie Cię wyróżniał, który spowoduje, że właśnie dlatego klient wybierze Twoją ofertę.

 

Moim zdaniem wybierając pomiędzy gratisem, a rabatem warto zastanowić się jaki efekt chcesz uzyskać. Najprostszy podział to „pozbywanie” się towaru lub budowanie relacji z klientem. Z mojego doświadczenia wynika, że rabat nie buduje relacji. Podobno 9 na 10 klientów korzystających z rabatów nie jest lojalna i wraca dopiero wtedy, gdy otrzyma rabat. W każdym innym wypadku wybierze inną, tańszą ofertę.

 

Close Menu
×
×

Koszyk