JAK BUDOWAĆ MARKĘ EXPERTA?

JAK BUDOWAĆ MARKĘ EXPERTA?

Dziś bardzo mocne jest udzielanie się na forach, grupach w mediach społecznościowych i doradzanie innym jak mają żyć. Wielu z nas właśnie tak kojarzy markę eksperta. A czym jest naprawdę?

 

Czym charakteryzuje się marka eksperta?

Ekspert to osoba, firma, grupa ludzi. Jednak najczęściej człowiek, w którego profesjonalizm ufamy z powodu treści jakie można znaleźć w internecie czy na wystąpieniu. Ekspert to człowiek, który udziela się edukacyjnie, to człowiek, który opowiada o tym, jak rozwiązywać problemy w jego branży. W mojej ocenie bycie ekspertem to wykreowanie sobie właśnie takiej marki, co jest dziś ogromnie trudne. Wynika to, z faktu, że internet jest zapchany informacjami, ludźmi, reklamami. Jednak jeżeli chcesz być ekspertem to w pierwszej kolejności zastanów się jaką masz misję edukacyjną. Możesz w swojej firmie zajmować się księgowością, IT, ale równie dobrze wstawianiem nowych okien. W każdej z tych branż da się wykreować markę eksperta. Warto zastanowić się w jaki sposób: Gdy mówimy o księgowości sprawa jest dość prosta pokazujemy przypadki związane z optymalizacjami podatkowymi, wskazówki jak przejść kontrolę skarbową itp. A więc tutaj dodawanie wartości jest dość proste. W przypadku branży IT, jeżeli tworzymy aplikacje dla klientów to warto pokazywać, jak aplikacje zmieniają świat klientów, jak można się z nimi komunikować, jak można dzięki niej reklamować swoje usługi czy produkty. Jednak prawdziwym wyzwaniem wydaje się być wstawianie okien. Przypuśćmy, że 2-3 osoby na 100 miałyby odwagę, aby wpaść na pomysł samodzielnego wstawiania okien. Jeżeli  chcemy być ekspertem warto pomyśleć jakie problemy z oknami mają klienci. Mam na myśli drewniane, czy plastikowe, parowanie szyb, rodzaj, materiał, wytrzymałość itp. A więc powinniśmy skupić się na tym, co dostarczamy jako ekspert- jaką wiedzę. Powinna być ona interesująca dla przyszłych posiadaczy okien.

 

W jakich branżach warto to robić?

Bardzo często przedsiębiorcy pytają mnie, czy w mojej branży warto budować markę eksperta. I szczerze moim zdaniem warto zawsze, pod jednym warunkiem. A ten warunek to „budowanie długotrwałych relacji”. Jeżeli masz biznes w stylu kupowanie kontenera tanich torebek w Chinach, a ten kontener później sprzedajesz na allegro lub innym podobnym miejscu, wtedy budowanie marki eksperta raczej nie istnieje i nie powinno się tutaj jej budować. Marka na pewno będzie miała znaczenie zdecydowanie bardziej przy markach usługowych. Tam ludzie, aby coś kupić powinni Ci ufać.

 

Close Menu
×
×

Koszyk